Facebook
RSS

Cost of weekly food in different countries

Jun - 9 - 2011
admin

Refrigerator can sometimes tell his master is much more interesting than “Still Life”, is absorbed in the eyes of the respectable public. Moreover, let’s face it, most of the world’s population has no counter to dining habits, preferring to various reasons, the shape of the meal, which only residents of metropolitan seem archaic – a family dinner.


Guatemala: $ 75.70
Family Recipe: Turkey Stew and Susana Perez Matias’s Sheep Soup

Thirty families of twenty-four countries have made the photographer Peter Menzel and his faithful companion Faith Daluzio in his private life and culinary allowed sufficient detail to fix it within one week. The result was the book “Hungry Planet” (“Hungry Planet”) – thirty gastronomic family portfolio, from different points of the world: from Bhutan to Bosnia, from Mexico to Mongolia.

For his research Menzel picked mostly a family of 4-5 people. A special place in each food stories occupy general portraits against the backdrop of provisions consumed per week .

Family Brown of Australia: a weekly ration worth 376.45 dollars

In Luxembourg, the average family spends on food, on average 465.84 dollars a week.

Indian family, costs 39.27 dollars a week.

In the U.S., oddly enough, the food is quite spend an average amount – 242.48 dollars, which is almost two times less than in Luxembourg

A family from Canada spared American family at a cost of a weekly diet – $ 345.

France has the second highest cost, “the weekly table – 419.95 USD

A weekly diet of families from Greenland is comparable to the cost of meals the family from the United States – 277.12 USD.

Food set for a week in Turkey for a family costs an average of 145.88 dollars a week.

Japan. Ukita family of Kodaira. Spent $ 317.25.

Italy. Family Manzo, Sicily. Spent $ 260.11.

Chad. Family Abubakar. Costs $ 1.23.

Kuwait. Family Al Hagan. Costs $ 221.45.

USA. Revis family of North Carolina. Costs $ 341.98.

Mexico. Family Kazales. Costs $ 189.09.

China. Dong family of Beijing. Costs $ 155.06.

Poland. Family Sobchinski. Costs $ 151.27.

Egypt. Ahmed’s family. Costs $ 68.53.

Ecuador. Ayme family. Costs $ 31.55.

Again, the United States. Kevin’s family from California. Costs $ 159.18.

Mongolia. Family Batsuuri, Ulan Bator. Costs $ 40.02.

UK. Family Beynton. Costs $ 253.15.

Bhutan. Family Namgey. Costs $ 5.03.

Germany. Melander family. Costs $ 500.07.

Mali: $ 26.39
Family Recipe: Natomo Family Rice Dish.

26 Responses so far.

  1. Familia says:

    Wow

  2. David says:

    I would like to see this information broken down into a per person cost. This would make it an equivalent price since some families have more people than others. Otherwise great work.

  3. animatedpalm says:

    next won should be nutritional value

  4. hans meier says:

    German guys have loads of beer :)

  5. mumsy1986 says:

    Very interesting but I wonder: What is the ratio of income to weekly food purchases?

    • Werner says:

      yea, you’re right – we must see the relation between income and other cost of libing and the counts of heads per family …

  6. Mike says:

    Or you could get all this information straight from the book: Hungry Planet
    You should at least quote where you got this information from

  7. Deb says:

    Very interesting… I think some of the American families were quite under average. Did you take into consideration how many times they might eat a meal away from home in a given week?

    • Aaron says:

      From what I saw, it showed fast food as well. The second American family had Taco Bell McDonald’s Burger King and KFC. I do agree that they seemed under average although I’ve seen these same figures and pictures a few times over the past couple years and there is no date as to when this study was done or when the book came out. That would definitely affect the pricing on things.

  8. moony says:

    interesting, but it implies that these are the average prices across the board for these particular societies. i live in north carolina, and my mother spends maybe $20 a week on groceries – granted that’s with about $80 worth of coupons! but seriously, did you see some of the stuff these people are buying? like the family in mexico with like, 15 bottles of coke? no wonder they’re spending so much!
    i liked the ones that cost the least, because it shows not only realism, but the polar end of food: not always having enough. but at the same time, these families didn’t seem to be starving.
    overall i thought this was a very interesting series. i like these sorts of things.

  9. This is so enlightening. It is so interesting to see not only how much the families are spending, but also what they are buying. The comparisons between processed food and whole foods is staggering.

  10. Erin says:

    Hello!

    I believe that the German family is a bit of a fluke- people there spend less on food per person than Americans do! Government subsidies and a socialist system absorb a lot of the food costs… it did not take me long to get used to when I lived in Deutschland.

  11. cindy says:

    I enjoyed seeing the proportions of packaged food to fresh fruits and vegies. Almost mind boggling the amounts of grains cooked per week in some of the countries and yet they didn’t have packages of bread and prepared cereals. I know which way is cheaper to eat in US also. AND also more nutritious.

  12. Kim B says:

    It was also very interesting to look at the amount of “processed” foods that more affluent families were consuming. I would like to see something about health outcomes. I would be the farm that those families eating more fresh fruits, veggies and grains with less meat, fast food, frozen products, etc…have lower cancer and diabetes rates..

  13. Marina B says:

    Grow your own it will be less and more nutritional. You also wouldnt waste as much.

  14. Amber says:

    I spend 75$ a week on my family of 4 in Northern California with very little spent on processed food. These numbers seem outragous

  15. troll says:

    like i give a moot

  16. Becky says:

    I thought this was great. Very eye opening. To those of you who are critical of this information – can’t you be satisfied with what is presented? It is what it is.

  17. Amanda says:

    I love the comparison. Like others said its be cooler to break it down a little more. It’s sad to see how some countries compare to each other.

  18. Eugenia says:

    Something I have observed from those pictures is that the families that use more vegetables and more natural diet, spent less than their counterparts in the more “advanced” countries, where industrialized foods played an a major role.

    What it did bother me, was to see how poor it was the dient in Chad. No balance at all.

  19. Fabulous, fabulous photo spread. Thanks for sharing it.

  20. Rich says:

    I’ve noticed some food items have doubled in cost since the 2009 stock market crash. Federal Reserve policy is the main reason. I went from spending 85.00 a week to 150.00 for the same items. I would expect the Obama admin to keep the same policy since nothing has changed. Expect food prices to increase another 30% before the next election.
    Nice piece its interesting to see other peoples homes and foods.


Homemade DIY Hot Tub

This is how you build a hot tub on a ...

You’ll Never Be Ab

The only thing dumber than asking an elephant for directions ...

I Couldn’t Stop La

Mother and Blogger, Liesl Testwuide, sent her 8-year-old son to ...

There’s Something

There are lots of strange or unique-looking plants in nature, ...